Richard Bachmann
2005.09.04. 18:11
194?-1985
Richard Bachman New Yorkban szletett valamikor az 1940-es vek elejn. A kzpiskola elvgzse utn bellt a parti rsghez ngy vre, majd kereskedelmi hajzssal tlttt tz vet. Ezutn New Hampshire-ben telepedett le, ahol egy kzepes mret farmot vezetett.
Bachman este rta knyveit, mikor a tehenek mr hazartek. Krnikus alvszavarban szenvedett.
Bachmannak s felesgnek, Claudia Inez Bachmannak egy figyermekk volt, aki hat vesen lett vesztette egy balesetben. Ktba esett a szerencstlen s megfulladt.
Bachman els knyve, a Rage, 1977-ben jelent meg. Ezt kvette 1979-ben a The Long Walk, 1981-ben a Roadwork, 1982-ben a The Running Man, majd 1984-ben a Thinner (Sorvadj el!). Bachman ez utbbi knyvvel trt be a kemnyfedel knyvek piacra.
1982-ben agytumort fedeztek fel nla, ezt sikeresen eltvoltottk. Az orvosok legalbbis ezt hittk. 1985-ben Bachman hirtelen meghalt az "ri lnv rkja" nev betegsgben. Ez a skizofrnia egy igen ritka fajtja.
1987-ben elkszlt A Menekl Ember cm film, fszerepben Arnold Schwarzeneggerrel. A film a The Running Man cm knyv alapjn kszlt, s hatalmas csalds volt, mivel jformn csak a cme egyezett meg a knyvvel.
1989-ben King Hallos rnyk cm knyvben megemlti Bachmant, mint ihletadt.
1994-ben Bachman zvegye, mikzben pakolszott a kltzshez, a padlson tallt egy csom kziratot nhai frjtl. Szmos novella s regny volt ott, nmelyik teljesen ksz volt, nmelyik kevsb. A leginkbb ksznek tn a The Regulators (A Rendcsinlk) volt, ezt Claudia el is vitte Bachman ex-szerkesztjhez, Charles Verrillhez. nhny aprbb vltoztats utn, s Claudia Bachman (most Claudia Eschelman) beleegyezsvel A Rendcsinlkat 1999. szeptemberben kiadtk, oktberben pedig film kszlt a Sorvadj el!-bl.
Jelenleg nincs semmi jele annak, hogy jabb Bachman-mvek ltnnak napvilgot.
Knyvek
Rage (1977)
The Long Walk (1979)
Roadwork (1981)
The Running Man (A Menekl Ember) (1982)
Thinner (Sorvadj el!) (1984)
The Regulators (A Rendcsinlk) (1996)
Filmek
The Running Man (A Menekl Ember) (1987)
Thinner (Sorvadj el!) (1996)
Bachman leleplezse
Steve Brown volt az, aki kidertette, hogy Richard Bachman valjban Stephen King. Rengeteg pletyka terjengett zsarolsrl s hasonlkrl, de az igaz trtnet rviden a kvetkezkppen hangzik, ahogy azt Brown megrta:
Mikor a Sorvadj el!-t kezdtem olvasni, az els kt oldal utn azt gondoltam: "Ez most vagy Stephen King, vagy a vilg legjobb imittora." Elkezdtem azon gondolkozni, hogy lehet, hogy tnyleg King ll a dolog mgtt. Nem is annyira komolyan, mint inkbb j jtkot ltva a dologban elmentem a Kongresszus knyvtrba, hogy megnzzem a szerzi jogokat. Mind, kivve a legrgebbit Kirby McCauley nevn volt -- ez jkora nyom, mivel McCauley volt akkoriban King gynke is, de nem meggyz, mivel McCauley-nek rengeteg gyfele volt. Ennl a pontnl majdnem feladtam, mivel a legrgebbi knyvet elbb levdtk, minthogy a knyvtr tllt volna a szmtgpes nyilvntartsra. Mindenesetre megkrtem az rnokot, hogy nzzen utna a dokumentumnak. Nmi keresgls utn a kezembe nyomta: Stephen King, Bangor, Maine. Lefnymsoltam mindent, majd hazamentem.
Csodlom s tiszetlem Kinget, gy nem akartam semmi olyat tenni, amivel rthatnk neki. Mindent lemsoltam, majd rtam egy levelet, amiben lertam, mit talltam. rtam azt is, hogy szeretnk egy cikket a dologrl, de ha ez problmt okozna, akkor hallgatok. Elkldtem a levelet Kingnek az gynkn keresztl. Maximum egy nagyon rvid vlaszt vrtam.
Eltelt kt ht. ppen egy knyvesboltban dolgoztam, s hallom, hogy "Steve Brown. Hvs Steve Brown-nak az ts vonalon!" Felvettem, s ekkor egy hang ezt mondta: "Steve Brown? Itt Steve King. Rendben. Tudod, hogy n vagyok Bachman. n is tudom. Mit fogunk tenni? Beszlgessnk!"
Fel sem merlt bennem, hogy felhvna, gy mg a knyvesbolt nevt sem rtam meg, nemhogy a telefonszmot. gy tnik, egy egsz dlutnt eltlttt azzal, hogy felhvjon minden knyvesboltot DC-ben, hogy megtalljon!
Szval, beszlgettnk egy ideig, aztn megadta a titkos otthoni szmt, s azt mondta, hvjam vissza este. Elszaladtam egy telefonra szerelhet magnrt, s hrom hrom egymst kvet estn beszlgettnk. Igazn nyugodt s vicces volt. Egyltaln nem tnt mrgesnek. Nagyon kegyes volt, s azt mondta, msnak nem is beszlne errl (persze azon tl, hogy bevallja a dolgot), s az n interjm lenne az egyetlen errl tmrl.
Idbe telt, mire megfelel formba hoztam az anyagot s kiadt talltam. Ezalatt tartottam a kapcsolatot Kinggel, s mondtam neki, hogy mivel egyre tbben olvassk a Sorvadj el!-t, egyre tbben rjnnek majd a dologra. Vgre a cikk megjelent a Washington Postban, onnan pedig eljutott mindenhova.
Az interjm (minden kromkodssal egytt, amit a Post kiszedetett velem) megjelent a Kingdom of Fear cm Kingrl szl esszgyjtemnyben is, ha rdekel valakit.
Hangslyozom, hogy soha mg csak fel sem merlt bennem a zsarols gondolata, s hogy King sajt akaratbl beszlt velem, s az tlete volt a hossz interj. Szerintem tudta, hogy az igazsg egyszer gyis kiderl, s tetszett neki az tlet, hogy egy senki kis irodai dolgoz kapja a sztorit Washingtonbl, ne pedig a New York Times, vagy hasonl.
Hangslyozom tovbb, hogy ezt az egszet a King irnti tiszteletbl tettem, s mert nekem az egsz egy j jtknak tnt. Egyltaln nem "tollasodtam meg" az gyn. King megemltette a nevemet a Bachman Books eredeti kiadsban, de az jabb kiadsokbl ez kimaradt.
De akkor ki van a kpen?
A Sorvadj el! kemnyfedel amerikai kiadsnak hts bortjn a fent is lthat kp jelent meg. A fick valjban Richard Manuel, Kirby McCauley biztostsi gynke. McCauley volt abban az idben King gynke.
|